Oldalak

2014. szeptember 21., vasárnap

Pink marcipán torta

Ezt a tortát egy kedves ismerősöm felkérésére készítettem. A kikötése az volt hogy az alap legyen magenta rózsaszín, világosabb rózsaszín szívekkel, masnikkal és gyöngyökkel díszítsem. Hát ez sikeredett elsőre. Marcipánnal még nem dolgoztam azelőtt, ami lényeges különbség a fondant-al szemben az természetesen az íze, illetve könnyebben szakad így óvatosabban kell bánni vele. Azt kérték a piskóta is legyen rózsaszín ha lehetséges. Most az alap piskóta receptemet szeretném megosztani amit minden tortasütésnél használok. Nekem ez vált be.

Hozzávalók a piskótához: (egy kb. 22 cm-es tortalaphoz) 

4 tojás
4 evőkanál cukor (nem púpozott, mivel a cukor nehezebb mint a liszt)
4 púpozott evőkanál liszt ( ha kakaósra készítjük a piskótát egy evőkanál lisztet helyettesítsünk kakaóporral)
4 evőkanál víz
0,5 csomag sütőpor


Elkészítése:

A tojásokat kettéválasztjuk. A fehérjéhez hozzáadjuk a cukrot és a vizet és kemény habbá verjük. Majd óvatosan beleforgatjuk a tojások sárgáját is. A lisztben elkeverjük a sütőport (esetenként a kakaóport) és apránként hozzákeverjük a tojásfehérjéhez, vigyázva nehogy összetörjük a habot. 180 fokig előmelegített sütőben sütjük, tűpróbával ellenőrizzük megsült e. 3 lapot sütünk ugyan így.

Képek az elkészült tortáról:







2014. szeptember 8., hétfő

Fondant borítású csupa csoki torta 71. születésnapra.

Az előző bejegyzésben már szó volt a fondantról, amitől talán jobban féltem mint kellett volna, mert nagy meglepetésemre elsőre sikerült. Egy születésnapi tortához készült, méghozzá a Nagymamáméhoz. Egy egyszerű letisztult tortát képzeltem el neki. Pasztell lila és fehér színekkel. Mivel ez volt az első burkolt tortám próbáltam nem túlvállalni magam. Így végül egy fehér cukor masnival és egy élénkebb színű szalaggal díszítettem. Ami az ízesítést illeti, barna piskóta lapok között isteni csokis ganache pihen. Amit a jó ganache készítéséről tudni érdemes:

  •   annyi tejszínt használjunk ahány g csokit
  •   minél magasabb kakaótartalmú jó minőségű csokoládét válasszunk ( legalább 60-70%-osat) 
  •   első sorban pralinékhez és bonbonokhoz használják, de isteni finom tortában is tejszínnel kihabosítva. Én is így készítettem el 
  •   ha tortához szeretnénk használni előtte jól le kell hűtenünk a kész ganache-t.

Hozzávalók: (egy 16-20 szeletes tortához elegendő mennyiség)

  300 g jó minőségű étcsokoládé 
  300 ml állati tejszín, (én habtejszínt szoktam használni ami enyhén cukrozott, de ez jót tesz a keserű kakaós íznek) 
  200 ml felvert habtejszín 


Ganache elkészítése: 

Egy nagy lábosba öntsük a 300 ml tejszínt és forráspontig melegítsük. A csokoládét tördeljük ménnél kisebb darabokra így könnyebben elolvad majd. Ha a tejszín már forró vegyük le a tűzről, és öntsük bele a csokit. Egy kézi habverővel csomómentesre keverjük el és hagyjuk szobahőmérsékleten kihűlni. Majd tegyük hűtőszekrénybe. Akár egy nappal előre is elkészíthetjük. Másnap 200 ml tejszínt habosra keverünk és összekeverjük a hideg ganache-al. Ezután jól kenhető lágy krémet kapunk, aki szeretne tegyen bele habfixálót. A fondant és marcipán massza alatt is használható. 


Az elkészült torta: 







Egy videó a masni elkészítéséhez:








2014. szeptember 6., szombat

Fondant

Ez a recept is sokáig mumus volt a számomra, féltem ugyanis elkészíteni mindeddig. Bár már sokszor szükségem lett volna rá muffinoknál, aprósütiknél. Az apropó amiért végül mégis meg kellett birkóznom vele a nagymamám 71. születésnapja volt. Ami úgy gondoltam megér bármennyi verejtéket és szenvedést a végeredmény érdekében. Mindenki nyilván tudja hogy az internet tele megannyi recepttel, néha alig győz dönteni az ember melyiket készítse el, melyik a jobb a beváltabb, finomabb stb. Így voltam vele én is. Azt már tudtam hogy nem a pillecukros változatot készítem el, az is szimpatikus elkészítési mód, de most nem volt kéznél annyi fehér pillecukor. Így a zselatinos változatnál maradtam, és bőszen keresgéltem, amíg  rá nem találtam egy gyönyörű tortás oldalra, amin megannyi csodatorta fellelhető na és persze a fondant :) ez az oldal nem más mint a tortabirodalom  nagyon köszönöm a receptet, azóta már háromszor is elkészítettem, és mivel 100%-osan bevált így úgy döntöttem megosztom másokkal is akik esetleg még nem próbálták. Íme a recept:




Hozzávalók:

  6 evőkanál víz
  1 evőkanál zselatin ( a Horváth Rozisból csak csapott evőkanállal, mert túl gumis lesz tőle a fondant) 
  2 evőkanál méz
  1 evőkanál vaj vagy margarin
  porcukor amennyit felvesz (nekem kb 500-600 g szokott kelleni )
  

Elkészítése: 

A 6 evőkanál vízben 1 evőkanál zselatint beáztatunk. Mérjük kis a vajat és a mézet egy másik tálba. Erre azért van szükség mert a zselatint nem lehet főzni, így ha előre ki van mérve hozzá ami kell, nem fog túl forrni a zselatin amíg méregetünk. Lassan elkezdjük melegíteni a zselatint és a vizet, majd ha már meleg de még nem forr hozzáadjuk a vajat és a mézet. Vigyázzunk hogy ne forraljuk, csak olvadjon fel benne a méz és a vaj. A porcukrot még a zacskóban jól dolgozzuk át, hogy ne legyen benne csomó. Aki türelmes át is szitálhatja. Végül a már langyosra hűlt mézes, zselatinos, vajas keverékünkbe adagoljuk. Egy adag úgy 400-1000 gramm porcukrot vesz fel, a porcukor minőségétől és az evőkanál nagyságától függően. Amíg tudjuk keverni a lábasban folytassuk a porcukor hozzáadását. Mikor már nem bírjuk kavarni, akkor porcukrozott nyújtódeszkára borítjuk és addig dolgozzuk bele a cukrot míg már nem ragad nagyon. Ha kicsit még ragadós de jól összeállt a massza, akkor folpackba csomagolva tegyük hűtőszekrénybe. Használat előtt 1-2 órával vegyük ki és jól gyúrjuk át. Sokáig eláll, a vaj szavatossági idejét kell figyelembe venni, mert az az egyetlen romlandó anyag benne. Tetszés szerint színezhető gél állagú festékekkel. Én a folyékony festéket még a vízzel együtt adom hozzá hogy ne lágyítsa el a végeredményt. Ilyenkor halvány, pasztell színt kapunk. Ez a mennyiség egy 20 cm-es tortára elég. Nagyobb torta esetén könnyedén megduplázható. Néhány tudnivaló:
Ha a fondant törik, akkor valószínűleg túl sok benne a porcukor
ha szakad, akkor túl kevés a porcukor vagy túl sok a vaj 
ha túl gumis, akkor túl sok benne a zselatin. Ezekért a tapasztalatokért és a receptért még egyszer köszönet Orsinak a tortabirodalom szerkesztőjének :)