Oldalak

2014. december 30., kedd

Fekete erdő cupcake

A fekete erdő nem csak tortaként, de muffinként is isteni finom, főleg hűtőből kivéve, legalább is mi így szeretjük a legjobban :) Felesleges ecsetelnem a különlegessége miértjét, hisz aki a legutóbb közzétett tortát látta és olvasta bizonyára már tudja miért is ilyen finom. Aki mégsem látta volna annak 3 szóban elmondom ami mindent el is árul róla: Meggyzselé, tejszín, csoki :)


Hozzávalók: ( kb 12 muffinhoz):

  20 dkg liszt
  10 dkg cukor
  15 dkg vaj
  2 dl tejszín
  15 dkg meggybefőtt
  100 g jó minőségű étcsokoládé kis darabokra vágva
  3-4 evőkanál cukrozatlan kakaópor
  2 tojás
  2 teáskanál sütőpor
  
A díszítéshez és a töltelékhez: 

  egy meggybefőtt leszűrt leve
  1-2 dl habtejszín (cukrozott) 
  12 szem meggy 
  egy csomag vaníliás pudingpor



Elkészítése:

A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. A muffin tepsit kibéleljük muffin kapszlikkal. A meggybefőttet lecsepegtetjük, a gyümölcsöt apróra vágjuk. A lisztet elkeverjük a sütőporral, kakaóporral és az apróra tört csoki darabokkal. A tojásokat habosra keverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a vajat és a tejszínt. A tojásos masszához kis adagokban hozzáadjuk a lisztes keveréket, összedolgozzuk, végül óvatosan beleforgatjuk az apróra vágott meggydarabokat is. A tésztát a formákba töltjük, ( én egy fagyi kanalat szoktam használni, így biztosan egyforma adagokat kapunk) és kb. 20 perc alatt készre sütjük. A megsült muffinokat 5-10 percig hagyjuk hűlni a formákban, majd kivesszük őket és megvárjuk amíg teljesen kihűlnek. Ezalatt elkészítjük a meggyzselét. A meggybefőtt levét egy lábasba öntjük, hozzáadjuk a pudingport, csomómentesre keverjük, és a tűzhelyen besűrítjük. A muffinok közepét kivájjuk és megtöltjük a még meleg zselével. (ezután is érdemes várni míg kihűl mielőtt a tejszínt rátennénk) A habtejszínt felverjük ( én nem szoktam nagyon keményre, inkább lágy épphogy szilárddá ) és egy habzsákba töltjük, majd feldíszítjük vele a már kihűlt muffinokat. Végezetül pedig egy szem meggyel koronázzuk meg ezt a klasszikus és mutatós édességet. Jó étvágyat hozzá!
  


2014. november 2., vasárnap

Banános Zabkása

Tudom, tudom már megint egy banános recept. De van olyan ember a földön aki ne szeretné a banánt? Nekünk az egyik kedvenc gyümölcsünk. Új elhatározásunk hogy mostantól minden nap reggelizünk, lehetőség szerint egészséges ételeket. Sajnos a munka miatti rohanásban erre eddig nem mindig szakítottunk időt. Sokak szerint az egészséges étkezés drága vagy bonyolult, pedig ez az étel is fillérekbe került, bármilyen hihetetlen. Hiszen egy adaghoz mindössze 50 g zabpehelyre van szükség 500 g zabpehely pedig csupán 200 ft. Ami esetleg drágább lehet benne az a banán és a tej, de valljuk be egy doboz cigi árának az egynegyede még így is. ( Elnézést azoktól akiket megsértettem ezzel, de én nem dohányzom ) A zabkása önmagában is nagyon finom szerintem, de így banánnal különösen. Így a gyerekek számára is csábítóbbá tehetjük, és ezáltal könnyedén hozzájuthatnak a gabona félékben megtalálható tápanyagokhoz. Rengeteg energiát ad a nap nagy részére így a munka és a tanulás is könnyedén megy majd. Jó étvágyat hozzá!



Hozzávalók (2 személyre)

  100 g nagyobb szemű zabpehely
  300 ml tej
  2 érett banán
  mandarin vagy más gyümölcs a díszítéshez

Elkészítése:
A zabkását felöntjük a tejjel ( használhatunk vizet is de tejjel az igazán finom ) és lassan elkezdjük melegíteni a tűzhelyen. A mikróba is elkészíthető 2-3 perc alatt. Én jobb szeretem ha lehet a mikrót kikerülni ezért mindig gázon készítem. Ugyan annyi idő és jobban ellenőrizhető hogy semmi kép ne égjen oda semmi. Tehát lassan melegítjük és közben kavargatjuk. Pár perc múlva magától be fog sűrűsödni és a zabpehely is megpuhul, A banánokat villával törjük össze és adjuk a még meleg kásához. Keverjük jól el és még melegen fogyasszuk el. Jó étvágyat hozzá!




Kínai sült banán

Ennek a receptnek most semmi különösebb sztorija nincsen, csupán annyi hogy egy Youtube-os videón láttam  méghozzá itt  akit érdekel videón is megnézheti az elkészítését. Nagyon kíváncsivá tett milyen íze is lehet, mert még őszintén megmondva soha nem ettem sült banánt. De abszolút kedvencé vált az egyszerűségével és mégis különleges ízhatásával. Párom is megnyerően fogadta amiért már eleve megérte elkészíteni ilyen hirtelen kigondolásból. Na meg ugye a kívül ropogós, belül nyúlós ragacsos textúrája a mennyekbe juttatja azt aki eszi. Mindenkinek ajánlom. Egy jó kis szószba mártogatva is isteni lehet legközelebb úgy is kipróbáljuk. Jó étvágyat hozzá!



Hozzávalók: 

  5 evőkanál liszt 
  egy csapott teáskanál sütőpor
  annyi hideg víz hogy nokedli tésztához hasonló sűrűségű állagot kapjunk 
  3 banán ( én érettebbet használtam, a keményebb állítólag jobb hozzá de szerintem ezzel sem volt semmi baj így is megtartotta a formáját)
  olaj a sütéshez


Elkészítése:

A lisztet és a sütőport elkeverjük, a banánokat felvágjuk tetszőleges nagyságúra, én olyan 5 centisekre vágtam körülbelül. Adjunk annyi minél hidegebb vizet a liszthez és sütőporhoz hogy nyúlós sűrű tésztát kapjunk. Nem baj ha kicsit csomós lesz. Forgassuk meg a banánokat a tésztabundában és forró olajban süssük arany sárgára. Jó étvágyat hozzá!


Variációk Banán turmixra

Nálunk a fagyi mellett a nyár másik slágere a turmix. Azok közül is a banános minden mennyiségben és variációban. Igazából ez is egy olyan "recept" ami nem igényel különösebb pontosságot és majdhogynem 2-3 hozzávaló az egész. Sokan azt hiszik én csak is a "bonyolult" pepecselős édességek híve vagyok de ki kell ábrándítsam ezen hitetlenkedő ismerőseimet :D Szoktam azért én is egyszerű lenni, sőt imádom az egyszerű recepteket. A jó turmix szerintem sűrű és édes a jó érett banántól és méztől, viszont  a párom szerint a jó turmix több tejjel az igazi és jobb hozzá a zöldebb banán. Ugyebár ízlések és pofonok szokták mondani. Ezért én mindig két külön adagot készítek és feldobom néha egy-két extra hozzávalóval. Az alapja azonban mindegyiknek ugyan az, a tej. Lehetőség szerint használjunk minél magasabb zsírtartalmú tejet, vagy házi tejet. Én 0,5 litert szoktam számolni egy adaghoz, ez ugyebár két 2,5 dl-es pohárnak felel meg. Íme tehát néhány variáció képekkel. Kísérletezni és a recepttől eltérni természetesen szabad :D


Először is az alap banán turmix:


Hozzávalók:

  0,5 liter tej
  2 banán ( ha sűrűn szereted)
  ízlés szerint cukor vagy méz

Az egészet turmix gépbe tesszük és jól elturmixoljuk.


Kókuszos-banánturmix:

Hozzávalók:

  0,5 liter tej
  2 banán
  ízlés szerint cukor vagy méz
  2 evőkanál kókuszreszelék ( ez is lehet több)



Ínyenc-banán turmix:

Hozzávalók:

  0,5 liter tej
  2 banán
  ízlés szerint cukor
  egy csipet őrölt szerecsen dió
  egy csipet fahéj
  (én ebbe is szoktam tenni kicsi kókuszt ha magamnak csinálom)

 ( a zöld szín a tetején a szóró cukor :( sajnos bele olvadt, de attól még mutatós és isteni finom )

Banánturmix csoki darabos kekszmorzsával

Hozzávalók:

  0,5 liter tej
  2 banán
  ízlés szerint cukor vagy méz
  ízlés szerint összetört kekszmorzsa a tetejére




2014. október 19., vasárnap

Tejszínes-ricottás pohárkém édes fügével és banánnal

A sütésnél általában fontos az arányok és hozzávalók pontos betartása. De nem ennél a receptnél. Most nem probléma ha kicsit kevesebb a tejszín vagy nincsen friss füge, helyettesíthető bármilyen friss vagy fagyasztott gyümölccsel, a kekszmorzsa pedig ropogós habcsókkal. Ráadásul sütni sem kell mégis nagyon hálás desszert, mert a vendégeknek úgy tűnik az ember sokáig bíbelődött vele, az igazság azonban az hogy csupán 15 percet vesz el a drága időnkből. Egy tartalmas ebéd/vacsora után kiváló levezető desszert lehet bármikor. Én most nagymamám látogatására készítettem el, 3 hónapja költöztünk új lakásba és végre eljött hozzánk vendégségbe.:) Nagyon dicsérte mert nem hagyományos édesség amiket általában enni szokott, hanem kissé különleges,de ezt már tőlem megszokhatták hogy ami egyszerűnek látszik arról kiderül hogy egészen újszerű. A ricottával is most először kísérleteztem, és ígérem máskor is használni fogom ezt a nagyon finom, kissé fanyar mégis édes olasz sajtkülönlegességet. Íme tehát a recept:


Hozzávalók (3 személyre):

  250 g ricotta
  200 ml cukrozott habtejszín (hulala) 
  gyümölcsök (én most friss fügét használtam és banánt)
  győri édes kekszmorzsa (natúr) 


Elkészítése:

Nincs más dolgunk vele mint a tejszínt felverni, hozzákeverni a ricottát és rétegesen egy pohárba adagolni. Kis krém, kis banán, kis morzsa, és így tovább míg el nem fogy a krém. A tetejét pedig ízlés szerint díszítjük. Jó étvágyat hozzá!



2014. október 8., szerda

Házi Sztracsatella fagylalt, fagyi gép nélkül

A lidl-ben ( ez itt a reklám helye :) ) vettünk nagyon jó áron egy fagylaltos könyvet. Régtől tervezem hogy nyaranta házi fagyival lepem meg a családot, mert mi köztudottan nagy fagyisok hírében állunk. Mondhatni fagyizunk télen nyáron, télen a tobozos vödrös fagyi a sláger, míg nyáron a kimeríthetetlen ízvilágú és változatos főzött fagyi, csavart fagyi, gépi fagyi egyszóvalmindenamifagyi nekünk jöhet :D Ezért is időszerű úgy gondolom egy kicsit egészségesebb mederbe terelni e fajta szenvedélyünket. Fagyi gépünk ugyan még nincsen, de ami késik nem múlik. Addig is amit lehet anélkül szívesen elkészítek, most e mellett a klasszikusan finom fagylalt mellett döntöttünk, ugyan nem olyan krémes mintha fagyi gép kavarta volna, de bátran mondhatom kevesebb mint egy nap alatt elfogyott. Mindenkinek ajánlom próbálja ki, mert isteni finom és egészséges, hiszen tudjuk mi van benne és még mutatós is. Jó étvágyat hozzá :) !
(A receptet kifotóztam a könyvből, ezentúl sokkal sokkal több fagyi recept lesz majd látható a blogon :) de most jöjjön az első :) )


A könyv :)


És az áhított recept: 

A hozzávalói






Fekete Erdő torta

Egy örök kedvenc a torták világában számomra, és gondolom még sokak számára. Puha csokis piskóta, enyhén savanykás meggy és meggyzselé, és persze a lágyan könnyű tejszín.  A hab a tortán pedig a temérdek mennyiségű csokireszelék. Kiváló választás születésnapra, mert ezt a tortát garantáltan mindenki szereti. Jó étvágyat hozzá!



Hozzávalók: 

A piskótához: 

  9 tojás (3 lapot sütünk, 3-3-3 tojásból)
  9 evőkanál cukor
  6 púpozott evőkanál liszt
  3 evőkanál kakaópor
  1,5 csomag sütőpor
  9 evőkanál víz

A töltelékhez és díszítéshez:

  0,5 l tejszín 
  1 üveg meggybefőtt ( a leve is) 
  1 csomag vaníliás pudingpor
  50 g jó minőségű étcsokoládé


Elkészítése:

Én jobb szeretek 3 lapot sütni mint egyet 3 felé vágni. Időigényesebb ugyan de megtérül, a mindig puha piskóta formájában, És a kicsit ügyetlenebbek ( mint én :) ) akik nem tudnak 3 egyforma darabra vágni egy tortalapot könnyebben boldogulhatnak ezzel a megoldással. Amikor csak tehetem házi tojást használok. De aki nem tud hozzá jutni nyugodtan használjon boltit, én is szoktam. Sokan azt hiszik a piskóta sütés nehéz, de nem nagy ördöngősség, csupán pár szabály és sorrend betartása szükséges hozzá. Már írtam egyszer az alap piskótáról egy bejegyzést, de túl rövidnek találtam, ezért most mindent részletesen körülírok hogy azoknak is sikerüljön akik először csinálják. Tehát a piskóta;
1. Legelső lépés a tojások alapos megmosása, tudom hogy sokan tudják, de vannak akik nem, hogy főleg ha gyerekek is esznek a sütiből a szalmonella fertőzésre oda kell figyelni. Én mindig ezzel kezdem. Az mindegy hogy a tojás szoba hőmérsékletű e vagy hűtő hideg, ennél a receptnél ez lényegtelen. 
2. Második lépésként kivajazom és kilisztezem a formát mielőtt a piskóta összeállításához látnék.  Ez azért lényeges, mert a felvert levegős piskóta könnyen összeesik, akár az idő alatt is amíg kikenjük a formát, így jobb ezt előbb megtenni mint utóbb. A sütőt is bekapcsolhatjuk 180 fokra, erre is ugyan ezért van szükség. 
3. Most már elkezdhetjük a piskótánkat. A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjéhez adjuk a cukrot és a vizet. A víztől is omlósabb puhább lesz a piskóta. Verjünk  habot a fehérjéből, de csak annyira,  hogy a habverőt kivéve a hab csúcsa kissé "lekonyuljon" de a fejünk főlé téve már szilárd legyen. 
4. A sárgákat egy kis habverővel elkeverjük hogy könnyebben elvegyüljön a tojáshabban. Adjuk a fehérjéhez és egy spatulával óvatosan forgassuk bele ügyelve a levegőre amit belevertünk. 
5. 2 púpozott evőkanál lisztet, 1 púpozott evőkanál kakaóport (cukrozatlant), 0.5 csomag sütőport összekeverünk, átszitálunk és kanalanként a habba keverjük szintén nagyon óvatosan, de határozottan. 
6. Mikor már jól elkevertük, sehol sincs csomó és már egynemű, mehet az előkészített formába. 
7. Süssük míg el nem készül de a sütő ajtót ne nyitogassuk az első 15 percben, és azután is csak ha nagyon muszáj. 25-30 perc alatt készre sül. Tűpróbával ellenőrizzük, ha már sehol sem ragad akkor átsült. Úgy is megállapíthatjuk hogy ha a kezünkkel kicsit megnyomjuk a tetejét és pici pattogó hangot hallunk ( buborék pukkadás) akkor van kész a tökéletes piskóta. Ugyan így elkészítünk még 2 lapot és konyharuhán hagyjuk kihűlni. 
8. A töltelékhez először a meggyeket kimagozzuk, lecsöpögtetjük és félretesszük, a levét leszűrjük és a vanília pudinggal gázon összefőzzük. Egy nagyon krémes ragacsos és finom "krémet" kapunk. A tejszínt is felverjük, ha cukrozatlan adjunk hozzá kevés porcukrot. A kihűlt piskótalapok tetejét kissé levágjuk, majd megfordítjuk. Először a meggy "zselét" kenjük rá az első lapra majd egy réteg tejszín következik, én a tejszínre teszem a meggy szemeket, de akár a zselére is tehető a meggy. (néhány darabot tegyünk félre a díszítéshez) Aztán a következő piskóta, zselé, tejszín, meggy, végül az utolsó lap. Körben és felül megkenjük a tejszínnel, Egy habzsák segítségével feldíszítjük, jó minőségű étcsokoládé reszelékkel megszórjuk a tetejét, tetszés szerint az oldalát. De tehető rá akár nagyobb csokiforgács, kakaópor. Majd befejezésül meggyel dekoráljuk. Jó étvágyat hozzá!
  


2014. szeptember 21., vasárnap

Pink marcipán torta

Ezt a tortát egy kedves ismerősöm felkérésére készítettem. A kikötése az volt hogy az alap legyen magenta rózsaszín, világosabb rózsaszín szívekkel, masnikkal és gyöngyökkel díszítsem. Hát ez sikeredett elsőre. Marcipánnal még nem dolgoztam azelőtt, ami lényeges különbség a fondant-al szemben az természetesen az íze, illetve könnyebben szakad így óvatosabban kell bánni vele. Azt kérték a piskóta is legyen rózsaszín ha lehetséges. Most az alap piskóta receptemet szeretném megosztani amit minden tortasütésnél használok. Nekem ez vált be.

Hozzávalók a piskótához: (egy kb. 22 cm-es tortalaphoz) 

4 tojás
4 evőkanál cukor (nem púpozott, mivel a cukor nehezebb mint a liszt)
4 púpozott evőkanál liszt ( ha kakaósra készítjük a piskótát egy evőkanál lisztet helyettesítsünk kakaóporral)
4 evőkanál víz
0,5 csomag sütőpor


Elkészítése:

A tojásokat kettéválasztjuk. A fehérjéhez hozzáadjuk a cukrot és a vizet és kemény habbá verjük. Majd óvatosan beleforgatjuk a tojások sárgáját is. A lisztben elkeverjük a sütőport (esetenként a kakaóport) és apránként hozzákeverjük a tojásfehérjéhez, vigyázva nehogy összetörjük a habot. 180 fokig előmelegített sütőben sütjük, tűpróbával ellenőrizzük megsült e. 3 lapot sütünk ugyan így.

Képek az elkészült tortáról:







2014. szeptember 8., hétfő

Fondant borítású csupa csoki torta 71. születésnapra.

Az előző bejegyzésben már szó volt a fondantról, amitől talán jobban féltem mint kellett volna, mert nagy meglepetésemre elsőre sikerült. Egy születésnapi tortához készült, méghozzá a Nagymamáméhoz. Egy egyszerű letisztult tortát képzeltem el neki. Pasztell lila és fehér színekkel. Mivel ez volt az első burkolt tortám próbáltam nem túlvállalni magam. Így végül egy fehér cukor masnival és egy élénkebb színű szalaggal díszítettem. Ami az ízesítést illeti, barna piskóta lapok között isteni csokis ganache pihen. Amit a jó ganache készítéséről tudni érdemes:

  •   annyi tejszínt használjunk ahány g csokit
  •   minél magasabb kakaótartalmú jó minőségű csokoládét válasszunk ( legalább 60-70%-osat) 
  •   első sorban pralinékhez és bonbonokhoz használják, de isteni finom tortában is tejszínnel kihabosítva. Én is így készítettem el 
  •   ha tortához szeretnénk használni előtte jól le kell hűtenünk a kész ganache-t.

Hozzávalók: (egy 16-20 szeletes tortához elegendő mennyiség)

  300 g jó minőségű étcsokoládé 
  300 ml állati tejszín, (én habtejszínt szoktam használni ami enyhén cukrozott, de ez jót tesz a keserű kakaós íznek) 
  200 ml felvert habtejszín 


Ganache elkészítése: 

Egy nagy lábosba öntsük a 300 ml tejszínt és forráspontig melegítsük. A csokoládét tördeljük ménnél kisebb darabokra így könnyebben elolvad majd. Ha a tejszín már forró vegyük le a tűzről, és öntsük bele a csokit. Egy kézi habverővel csomómentesre keverjük el és hagyjuk szobahőmérsékleten kihűlni. Majd tegyük hűtőszekrénybe. Akár egy nappal előre is elkészíthetjük. Másnap 200 ml tejszínt habosra keverünk és összekeverjük a hideg ganache-al. Ezután jól kenhető lágy krémet kapunk, aki szeretne tegyen bele habfixálót. A fondant és marcipán massza alatt is használható. 


Az elkészült torta: 







Egy videó a masni elkészítéséhez:








2014. szeptember 6., szombat

Fondant

Ez a recept is sokáig mumus volt a számomra, féltem ugyanis elkészíteni mindeddig. Bár már sokszor szükségem lett volna rá muffinoknál, aprósütiknél. Az apropó amiért végül mégis meg kellett birkóznom vele a nagymamám 71. születésnapja volt. Ami úgy gondoltam megér bármennyi verejtéket és szenvedést a végeredmény érdekében. Mindenki nyilván tudja hogy az internet tele megannyi recepttel, néha alig győz dönteni az ember melyiket készítse el, melyik a jobb a beváltabb, finomabb stb. Így voltam vele én is. Azt már tudtam hogy nem a pillecukros változatot készítem el, az is szimpatikus elkészítési mód, de most nem volt kéznél annyi fehér pillecukor. Így a zselatinos változatnál maradtam, és bőszen keresgéltem, amíg  rá nem találtam egy gyönyörű tortás oldalra, amin megannyi csodatorta fellelhető na és persze a fondant :) ez az oldal nem más mint a tortabirodalom  nagyon köszönöm a receptet, azóta már háromszor is elkészítettem, és mivel 100%-osan bevált így úgy döntöttem megosztom másokkal is akik esetleg még nem próbálták. Íme a recept:




Hozzávalók:

  6 evőkanál víz
  1 evőkanál zselatin ( a Horváth Rozisból csak csapott evőkanállal, mert túl gumis lesz tőle a fondant) 
  2 evőkanál méz
  1 evőkanál vaj vagy margarin
  porcukor amennyit felvesz (nekem kb 500-600 g szokott kelleni )
  

Elkészítése: 

A 6 evőkanál vízben 1 evőkanál zselatint beáztatunk. Mérjük kis a vajat és a mézet egy másik tálba. Erre azért van szükség mert a zselatint nem lehet főzni, így ha előre ki van mérve hozzá ami kell, nem fog túl forrni a zselatin amíg méregetünk. Lassan elkezdjük melegíteni a zselatint és a vizet, majd ha már meleg de még nem forr hozzáadjuk a vajat és a mézet. Vigyázzunk hogy ne forraljuk, csak olvadjon fel benne a méz és a vaj. A porcukrot még a zacskóban jól dolgozzuk át, hogy ne legyen benne csomó. Aki türelmes át is szitálhatja. Végül a már langyosra hűlt mézes, zselatinos, vajas keverékünkbe adagoljuk. Egy adag úgy 400-1000 gramm porcukrot vesz fel, a porcukor minőségétől és az evőkanál nagyságától függően. Amíg tudjuk keverni a lábasban folytassuk a porcukor hozzáadását. Mikor már nem bírjuk kavarni, akkor porcukrozott nyújtódeszkára borítjuk és addig dolgozzuk bele a cukrot míg már nem ragad nagyon. Ha kicsit még ragadós de jól összeállt a massza, akkor folpackba csomagolva tegyük hűtőszekrénybe. Használat előtt 1-2 órával vegyük ki és jól gyúrjuk át. Sokáig eláll, a vaj szavatossági idejét kell figyelembe venni, mert az az egyetlen romlandó anyag benne. Tetszés szerint színezhető gél állagú festékekkel. Én a folyékony festéket még a vízzel együtt adom hozzá hogy ne lágyítsa el a végeredményt. Ilyenkor halvány, pasztell színt kapunk. Ez a mennyiség egy 20 cm-es tortára elég. Nagyobb torta esetén könnyedén megduplázható. Néhány tudnivaló:
Ha a fondant törik, akkor valószínűleg túl sok benne a porcukor
ha szakad, akkor túl kevés a porcukor vagy túl sok a vaj 
ha túl gumis, akkor túl sok benne a zselatin. Ezekért a tapasztalatokért és a receptért még egyszer köszönet Orsinak a tortabirodalom szerkesztőjének :) 

2014. augusztus 11., hétfő

Vörös bársony cupcake, avagy a híres Red Velvet

Ezzel a recepttel már régóta tartozom, egészen pontosan tavasz óta. Akkor a krém recept miatt odáztam el a közzétételét, azóta meg valahogy megfeledkeztem róla. De ami késik ugyebár nem múlik. Egy kedves ismerősünknek készítettem egyébként, aki akkor úgy tűnt utoljára jár Magyarországon, és végleg letelepedik Angliában. Azóta volt szerencsénk ismét viszont látni :), de akkor úgy tűnt végleges a búcsú. Az ötlet hogy vörös bársony muffin legyen, egy ezt megelőző kísérletezés eredménye. Azt viszont nem sikerült elég pirosra színeznem, vagy a kakaó bizonyult túl soknak. De csaknem tudtam letenni erről a pirosan bársonyos süteményről, ami a halvány krémmel együtt alkotott kontrasztjával mindenkit elvarázsol. Egy kis rózsaszín masnival pedig tőlem megszokott módon belevarázsoltam a szívélyességet, és a vidámságot. Íme a recept:



Hozzávalók:

  125 g liszt
  1/4 teáskanál sütőpor
  egy csipet só
  1 evőkanál cukrozatlan kakaópor
  57 g vaj vagy margarin
  150 g kristálycukor
  1 nagy tojás
  fél teáskanál vanília kivonat
  120 ml író (helyettesíthető tejszínnel, joghurttal, vagy végső esetben tejjel )
  1 evőkanál piros ételfesték
  késhegynyi szódabikarbóna

Krém:

  főzött krémet használtam hozzá <= recept megtalálható a linkre kattintva

Díszítés: 

  fél adag klasszikus cukormáz <= recept megtalálható a linkre kattintva
  pár csepp piros ételfesték


Elkészítése:

Szitáljuk egy tálba a lisztet, a kakaóport, a sütőport és a szódabikarbónát. Keverjük el. Egy másik tálba turmixoljuk krémesre a cukrot és a vajat, majd adjuk hozzá a tojást, a vanília aromát, és egy kis lisztes keveréket, hogy elkerüljük a kicsapódást. Az íróba vagy tejszínbe keverjük el az ételfestéket, és felváltva adagoljuk a lisztes keverékkel a tojásos masszához. Alaposan keverjük össze, majd muffin kapszlikba töltve süssük előmelegített sütőben a következő módon:
  175 C° fokon 15 percig majd vegyük le 
  135 C° fokra 5 percig süssük így, végül ismét vegyük fel 
  160 C° fokra és süssük míg teljesen el nem készül ( úgy 5-8 percig)
A megsült muffinokat hagyjuk teljesen kihűlni, eközben elkészíthetjük a krémet. ( megtalálható a hozzávalók listájában feltüntetett linken, vagy az "Összes receptem/főzött krém" menüpont alatt ) Az elkészült krémet most belülről kifelé nyomtam rá a muffinok tetejére, egy csillagcsövű habzsákkal. Így látható lesz miért is vörös bársony a neve. A tetejét tetszés szerint díszíthetjük, én rózsaszínre színezett cukormázból készítettem rá egyszerű masnikat. De mutatós cukorkonfettivel megszórva, vagy csak natúran is. Jó étvágyat hozzá!
  


2014. július 31., csütörtök

Citromos-habos álompite-Lemon pie

Legelőször az Életem értelmei c. vígjáték sorozat nézésekor találkoztam ezzel az édességgel. Olyannyira megkívántam hogy szinte azonnal keresgélni kezdtem hasonló receptek után. Több receptet is kipróbáltam, de végül ez vált be leginkább. (köszönet a receptért az Alíz konyhája blognak) Ennek már legalább egy éve, de a süti sikere változatlan. Nagymamám nagy kedvence a citrom minden mennyiségben. Az ő gyermekkorában nem volt annyiféle édesség meg fagyi. Csoki citrom, legfeljebb vanília. Az ő kedvence a citromos. És persze a süteményekben is nagyon szereti. Így hát kinek is süthettem volna meg legelőször mint neki :). Mondhatom, egy órán belül elfogyott. Azért írom most ezt le, mert a drága Nagyikám tegnap ünnepelte a 71. születése napját. Ugyan most nem tudtam vinni neki a süteményből, mégis szeretnék ezzel a recepttel gondolni rá. Nagyon szeretünk Mami :) Sok Boldog Születésnapot és továbbra is jó Egészséget kíván neked a család! :)




Hozzávalók:

A tésztához:

  20 dkg finomliszt
  14 dkg margarin
  7 dkg cukor
  1 csipet só
  1 tojás sárgája

A krémhez:

  3 db tojás sárgája
  3 evőkanál cukor
  3 evőkanál étkezési keményítő
  1 dl víz 
  1 citrom leve és reszelt héja 
  1 evőkanál margarin
  
A tetejére:

  4 db tojásfehérje
  10 dkg cukor
  fél citrom leve 



Elkészítése:

A tészta hozzávalóit gyors mozdulatokkal összegyúrjuk, hogy ne melegedjen fel a tészta. A pite formánkat kivajazzuk és kibéleljük a tésztával, és 200 fokos sütőben félig megsütjük ( én kicsit meg szoktam szurkálni a tésztát hogy ne púposodjon fel sülés közben, de akár vakon is süthetjük.) Kivesszük a sütőből és egy kis tojásfehérjével megkenjük, és hagyjuk rászáradni, erre azért van szükség hogy a folyékony citromos krémtől ne ázzon el a tészta. A tojásokat a cukorral és az étkezési keményítővel elkeverjük, majd hozzáadjuk a facsart citromlevet és a citromhéjat. Majd apránként a vizet és az olvasztott margarint. Egy nagyon híg masszát fogunk kapni, de nem kell megijedni ilyennek kell lennie. Öntsük a félig megsült tésztára, majd a cukorral és citromlével felvert tojáshabot is óvatosan halmozzuk a tetejére. A habnak lebegnie kell a felszínén. Kb 170 fokos sütőbe tesszük, akkor lesz jó ha megmozgatva a tepsit a hab már nem "csúszkál" a tetején. Ha a hab eközben jobban barnulna fedjük le egy darab alufóliával és süssük tovább míg el nem készül. Jó étvágyat hozzá! 



  

2014. július 23., szerda

Narancsos madártej

Végre főzhettem az új konyhámban :). Az elmúlt hónapban ugyanis új közös lakásba költöztünk a párommal. Ez volt az oka annak, hogy mostanában kevésbé voltam aktív. Sajnos mikrót még nem sikerült vennünk, így mostanában olyan ételek jöhetnek szóba amiket a gáztűzhelyen könnyedén megmelegíthetünk, vagy amit hidegen kell fogyasztani. Most ez utóbbi mellett döntöttünk. Egy időben vettem a "Küld el a recepted" c. újság sorozatait, ami jobbnál jobb receptekkel volt tele. Az egyik ilyen számból készítettem el ezt a finom és különleges ételt. Nagyon imádjuk a hagyományos madártejért, most azonban ezt a meglepően egyszerű és isteni finom változatot kívántuk meg. Ajánlom az egzotikus ízek kedvelőinek. Köszönet a receptért a beküldőnek Bertus Zitának Dombóvárról. :)



Hozzávalók:

  3 narancs leve és reszelt héja
  3 púpozott evőkanál liszt
  12 dkg cukor
  4 csomag vaníliás cukor
  4 tojás
  1,5 liter tej




Elkészítése:

Reszeljük le a narancsok héját, majd facsarjuk ki a levüket. Válasszuk ketté a tojásokat, a fehérjékből verjünk kemény habot 2 evőkanál cukorral. A sárgájukat tegyük félre. Forrósítsunk fel a tűzhelyen egy liter tejet, majd szaggassunk bele galuskákat a tojáshabból két kanál segítségével, én szeretem ha kissé szabálytalanok. 1-2 percig főzzük a galuskák mindkét oldalát, de ügyeljünk közbe a tejre is, meg ne égjen. Szedjük ki őket egy szűrőkanállal és tegyük félre. Keverjük el a tojás sárgákat a maradék cukorral, a vaníliás cukorral, a narancshéjjal és a liszttel, majd jól dolgozzuk össze a maradék tejjel és a narancslével. Öntsünk hozzá a forró tejből a tojásos masszához egy keveset, hogy elkerüljük a kicsapódást. Jól keverjük el, majd öntsük a forró tejbe. Én takarék lángon szoktam egy kézi habverővel keverni, úgy tapasztaltam így kisebb eséllyel csomósodik össze. Addig főzzük míg be nem sűrűsödik. Ha elkészült habgaluskával tálaljuk.Fogyasztásig hűtőben tartjuk. Jó étvágyat hozzá! :)





2014. június 3., kedd

Epres pillecukros dínók

A szilikon bonbon készítő formák nagyon hasznosak. Lehet készíteni bennük pralinét, jégkockát, gumicukrot vagy akár mókás omlós vajkaramellát a gyerkőcöknek. Ezek a jópofa kis dinók is egy ilyen formában készültek. Kicsit átmenet a csoki és a pillecukor között. Bár legközelebb több pillecukrot teszek bele. Jó étvágyat hozzá!



Hozzávalók:

  20 g pillecukor
  150 g eper ízű bevonó csokoládé
  egy kevés vaj



Elkészítése:

Tegyük egy vastag falú edénybe a pillecukrot és a csokoládét egy nagyon kevés vajjal. Figyeljünk a hőfokra nehogy megégjen, ha ettől félünk inkább gőz fölött olvasszuk. Folyamatosan kevergessük amíg teljesen fel nem olvadnak a hozzávalók. A szilikon formákhoz nincs szükség kiolajozásra, a vaj miatt egyébként is könnyedén ki fog jönni. Ezután nincs más dolgunk mint a formákba adagolni és várni amíg megszilárdul. Jó étvágyat hozzá!





2014. május 20., kedd

Churros-Spanyol csurgatott fánk

Eheti tesztalany a Churros, avagy a Spanyol csurgatott fánk. A tésztája a képviselő fánkéhoz hasonló égetett tészta, de ezt vele ellentétben nem a sütőben, hanem forró olajban kell kisütni. Kívül aranybarna és roppanós, belül puha és lágy. A legjobb még forrón kristálycukorban elkevert vaníliás cukorba hempergetve, és csokoládéba mártogatva. Jóétvágyat hozzá!

 

Hozzávalók:

  250 ml víz
  100 g vaj vagy margarin
  150 g liszt
  egy csipet só
  3 egész tojás
  olaj a sütéshez
  80 g kristálycukor 
  1-2 csomag vaníliás cukor (ízlés szerint)
  200 g étcsokoládé
  250 ml tej vagy tejszín


Elkészítése:

A vizet és a vajat egy közepes lábosban 3-4 percig magas hőfokon forraljuk, amíg a vaj teljesen el nem olvad. Adjuk hozzá a lisztet és a csipet sót, és fakanállal addig keverjük míg a tészta el nem válik az edény falától. Hogyha ez megtörtént, húzzuk félre a tűzhelyről és egy darab folpack-al szorosan fedjük le a tészta felszínét, hogy ne bőrösödjön be amíg kissé kihűl. Nem szabad forrón hozzákeverni a tojásokat mert akkor könnyen rántotta lesz belőle. Mikor úgy érezzük a tészta elég langyos ahhoz hogy a tojásokat már ne kapja össze, akkor egyesével hozzákeverhetjük őket. Dolgozhatunk robotgéppel, de egy kézi habverővel, fakanállal is könnyedén kikeverhető, csupán kicsit több időbe telik. De én meg mondom őszintén, szeretek minél több műveletet szabad kézzel végezni. Persze vannak dolgok amiknek én sem állnék neki kézi habverővel ( ilyen például a tojásfehérjehab elkészítése ) de olyan tésztákat mint például az amerikai palacsinta, vagy a muffinokat is rendszerint egy fakanállal vagy kézi habverővel készítem el. Számomra nyugtató, stresszoldó hatású ez a művelet :) Gondolom mások is így vannak ezzel. Visszatérve a Churrosra, amikor már mind a 3 tojást belekevertük egy sűrű egynemű, nokedli tésztához hasonló állagot kell kapnunk. Egy csillagcsővel ellátott habzsákba töltjük, és tetszőleges nagyságú "rudakat" nyomunk belőle (egy konyhai olló segítségével könnyen adagolható.) Végül forró növényi olajban kisütjük. Akkor jó ha kívül aranybarna, roppanós, belül egész puha. A kristálycukorban elkeverjük a vaníliás cukrot, tetszés szerint egy vagy két csomaggal, de akár ki is hagyható és fahéjjal helyettesíthető. Vagy csokoládé mártogatóst is készíthetünk hozzá, 250 ml tejet vagy tejszínt felforralunk, beletördeljük a csokoládét és addig kevergetjük még teljesen el nem olvad a csokoládé. Jó étvágyat kívánok hozzá!





2014. május 6., kedd

1 éves a Blog! Blogszületésnap!!!!

Hát ez is eljött végre. :) Éppen egy éve hogy megszületett a Gasztroblogom :) A hétvége nemcsak az anyák napi készülődéssel telt tehát, hanem ennek az "eseménynek" a kisebb fajta megünneplésével. Bevallom ez alatt az egy év alatt voltak kevésbé termékeny hónapjaim, amikor alig frissítettem az oldalt, de azóta igyekszem minél gyakrabban megtenni. Néhány hónapja a facebook-on is megtalálhatóak vagyunk, amin lassan ugyan de gyűlnek a like-ok. De nem is ez a lényeg. Hanem az érzés hogy egyre többen érdeklődnek az itt közzétett receptek iránt, és ezt továbbra is nagyon köszönöm :) Erre az alkalomra a blog legelső bejegyzését készítettem el újra, a Csokis-narancsos Muffin-t. Nosztalgikus élmény volt az illatok és az érzések sokasága. Kicsit még el is érzékenyültem :). Igyekszem tehát továbbra is sűrűn sütögetni szívből, finomakat és megosztani a kedves olvasókkal! :)




Anyák napi sütinyalóka csokor

A hagyományos virág ajándéktól kicsit eltérő, de nem kevesebb örömet okozó meglepetés, az év egyik legkülönlegesebb napjára, életünk egyik legkülönlegesebb személyének. Most teljes egészében saját kezűleg készített, instant porok nélküli édesség. Igazi kedvencé vált a család körében. Korábban bonyolultabbnak hittem az elkészítését, de örömmel jelentem, nincs ennél egyszerűbb :) Még csak drága nyalókapálcikákra sincs szükség, egy hagyományos hurkapálcika teljesen megfelelő, és tetszőleges méretűre alakítható. Bátran próbálják kis azok is akik eddig nem merték, mert nagyon finom és mutatós édesség.




Hozzávalók: (16-18 nagyobb sütinyalókához)

  4 egész tojás
  4 evőkanál liszt 
  4 evőkanál cukor 
  2 evőkanál cukrozatlan kakaópor
  fél csomag sütőpor
  100 g vaj vagy margarin
  100 g étcsokoládé
  200 g eper ízű bevonó csokoládé
  egy loccsintásnyi étolaj
  színes szórócukrok, gyöngyök és kókusz a díszítéshez
  hurkapálcika vagy nyalókapálcika



Elkészítése:

A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjét a cukorral kemény habbá verjük. Hozzáadjuk egyenként a tojássárgákat, és kézi habverővel óvatosan elkeverjük. Egy másik tálba kimérjük a lisztet, hozzáadjuk a fél csomag sütőport, és a kakaóport, elkeverjük, majd apránként a tojáshabba forgatjuk. Eközben gőz fölött megolvasztjuk a csokoládét, és végül a piskótatésztába csurgatjuk, elkeverjük és 180-200 fokig előmelegített sütőben készre sütjük. A tepsi mérete mindegy, úgy is szét fogjuk morzsolni. Mikor a piskóta megsült, és ezt tű próbával ellenőriztük is, hagyjuk kihűlni, kicsit szikkadni. A kezünkkel morzsoljuk szét, apró darabokra, végül morzsákra. Adjuk hozzá a vajat, és a kezünk segítségével, vagy a kézi mixer dagasztó karjával gyúrjuk egyneművé. Formáljunk belőle tetszőleges méretű, de lehetőleg egyforma nagyságú golyókat. Tegyük a hűtőszekrénybe kb. 30 percre. Ezalatt felolvaszthatjuk a bevonó csokoládét, és előkészíthetjük (méretre vághatjuk) a hurkapálcikákat. A bevonó csokoládét először egy nagyon kevés olajjal vízgőz fölött megolvasztjuk. Akkor a legalkalmasabb a sütinyalókák bevonásához, ha már nem olyan folyékony, kissé lehűlt, így nem folyik le, és egyenletesen befedi majd a sötét csokis piskótát. Ha lehűltek a süti golyók és a bevonó csokoládé is megfelelő hőmérsékletű, elkezdődhet a mártogatás, ezt a gyerekek is nagyon élvezik, mert egyszerű és nem olyan balesetveszélyes mint mondjuk egy fém sütikiszúró használata. Mert az könnyen elvághatja a kicsik kezét. A pálcikák egyik végét a csokiba mártjuk, majd körülbelül a sütigolyók közepéig beleszúrjuk. Sokan ilyenkor még visszateszik a hűtőbe pár percre, de ha elég stabilnak érezzük bátran márthatjuk egyből a masszába. Míg nem köt meg addig tetszés szerint dekorálható. Én most néhányat kékre színezett házi szórócukorral szórtam meg, ami igazi csillogást adott a sütiknek. Egyik kedvenc színű cukor gyöngyömet is használtam, ami a babarózsaszín roppanós felületen üde zöld, tavaszi hatást keltett. Harmadig díszítő elemem pedig a kókusz volt, ami a hófehér tisztaságával igazán méltó egy anyák napi sütinyalóka csokorhoz. Ezzel kedveskedtem tehát Édesanyámnak és Nagymamámnak amiért felneveltek és ennyi mindenre megtanítottak engem. Még egyszer köszönöm hogy vagytok nekem, és remélem még nagyon sokáig az életem legfontosabb részei lesztek :) Szeretlek titeket. Boldog Anyák Napját! 


2014. április 30., szerda

Pingvin keksz

Az interneten találtam rá erre a tündéri pingvin keksz ötletre *-*. Egyszerű mégis finom puha keksz, egy színes  kis puffancs pingvin bőrébe bújva. Bár szerintem kicsit bagolyra hajaz, de hogy aztán végül is bagoly vagy pingvin, azt mindenki maga dönti el. Ami viszont biztos, garantált vidámság, finomság kicsiknek nagyoknak egyaránt :) És többek között ez a  recept egyben az első alanya a blogomon újonnan elindított ötlethétvégének :) Ami nem mást jelent, mint ilyen és ehhez hasonló ötletesen finom vagy épp hagyományos örök kedvenc recepteket hétről hétre :) Olyan recepteket amik megfogtak az interneten, egy újságban, vagy csak valakitől hallottam, de eddig még nem próbáltam.  Minden hétvégén egy új ötletet, receptet fogok kipróbálni majd publikálni. Már a hét folyamán is érdemes lesz a blog facebook oldalát nézegetni, ugyanis a hétvégi ötlet neve és forrása már korábban olvasható lesz az üzenőfalon, hátha mások is kedvet kapnak, és hozzám hasonlóan a hétvégén elkészítik és megosztják velem a végeredményt :) A technika amivel  ezek a kis madarak készültek nagyon egyszerű. 20-25 darab kis pingvin jön ki belőle. Íme tehát a recept :) Az ötlet forrása a http://www.penguinsaysfeedme.com/2011/06/29/penguin-icebox-cookies/ oldal és köszönet a Chef Cricket facebook oldalnak a recept lefordításáért :)


Hozzávalók:(Nekem 25 db sütemény jött ki belőle )

  110 g lágy vaj
  10 dkg cukor
  csipet só
  1 tojás sárgája
  1 teáskanál vanília aroma
  tetszés szerint ételfesték ( Én szőlő színű természetes ételfestéket használtam, de bármilyen színes, élénk bolondos, színnel nagyon aranyosak :) 
  200 g liszt 
  a csőrének szezámmag
  a szemének apró cukor gyöngy 
  100 g fehér csokoládé  a szárnyának és a lábának

 




Elkészítése: A vajat keverjük a cukorral krémesre. Adjunk hozzá egy csipet sót és a tojássárgáját, végül a vaníliát is. A 3/4 részét tegyük félre. A negyedéhez szitáljunk 50 g lisztet, keverjük össze, majd csomagoljuk folpackba. A maradék vajas keveréket színezzük a kívánt színűre pár csepp ételfestékkel. Szitáljuk hozzá a maradék 150 g lisztet, az így elkészült színes tésztát is csomagoljuk be. A színezetlen tésztából formáljunk 2 cm átmérőjű hengert. A színes tésztát nyújtsuk ki olyan hosszúságúra, mint az előző henger, és a két oldalát nyújtsuk el úgy hogy a közepe vastagabb legyen. Burkoljuk be a színes tésztával a hengert. Csomagoljuk be folpackba és tegyük 15 percig hűtőszekrénybe. Mikor a tészta már kemény vágjuk 0,5 cm vastag szeletekre óvatosan. Ha nem adja ki a kívánt formát, a kezünkkel bátran alakíthatunk rajta. Tegyük sütőpapírral bélelt tepsire. Szúrjuk be a szezámmagot csőrnek, és fokpiszkálóval szúrjunk lyukat a szemeknek. A gyöngyöket még ne tegyük bele, majd csakis sütés után, erre azért van szükség, hogy a gyöngy ne olvadjon bele, és mutatósabb is, ha egyfajta "szemüreget" képzünk amiben szépen megmarad a cukorgyöngy. Ezt követően tepsivel együtt tegyük vissza a hűtőszekrénybe újabb 10 percre, ezalatt előmelegíthetjük a sütőt 160 fokra. 12-15 percig süssük, 3 percig még hagyjuk a lapon, utána rácson hagyjuk teljesen kihűlni. Egyáltalán nem kell keménynek lennie. Mikor kivesszük kicsit még nyersnek tűnhet, de ahogyan majd hűl egyre szilárdabb lesz. Az apró cukorgyöngyöket óvatosan helyezzük bele a kicsi üregekbe. Vízgőz fölött olvasszuk meg a csokoládét, lassan, kis lángon, mert a fehér csokoládé könnyebben megég. Töltsük egy sütőpapírból hajtogatott habzsákba és díszítsük ki a kicsi pingvineket :) Tetszés szerint díszítsük. Szárnyaljon a képzeletünk :) Jó sütögetést kívánok :)